DZIEŃ BIORÓŻNORODNOŚ

22 września obchodzony jest corocznie międzynarodowy  Dzień Bioróżnorodności, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. We wtorek dzieci z grupy 5- latków w szczególny sposób uczestniczyły w odkrywaniu tajników naszej bioróżnorodności.

Kolejnym działaniem po opracowaniu mapy habitu naszej najbliższej okolicy, założeniu budek lęgowych dla ptaków, wyruszyliśmy na dalsze odkrywanie bioróżnorodności.  Najpierw obserwowaliśmy podczas spacerów ptaki, które przyleciały do nas  wiosną, teraz postanowiliśmy sprawdzić co mieszka na trawniku  przedszkolnego placu zabaw. Dzieci podzielone na grupy eko-badaczy wyposażeni w lupy i notatniki przyrodnika, skrupulatnie notowały ( rysowały) malutkie owady, kwiaty i  trawy. Następnie z encyklopedią szukaliśmy nazw roślin i owadów zaobserwowanych w naszym ogrodzie.  Założyliśmy  także zielnik małego badacza.

Cenna informacją dla dzieci było również poznanie znaczenia słowa „bioróżnorodność” . Różnorodność biologiczna to termin, którym posługujemy się, aby oddać całe bogactwo świata przyrody. Składają się na nie zwierzęta, rośliny oraz ich siedliska. Na całym świecie różnorodności biologicznej grozi niebezpieczeństwo. Rośliny i zwierzęta wymierają, głównie z powodu działalności człowieka. A kiedy ta różnorodność zanika, nie da się jej uratować. Dlatego musimy chronić naszą bioróżnorodność.