Przedszkole Publiczne w Bystrej Podhalańskiej

PROJEKT 2019

Bezpiecznie baw się nad wodą i wędruj po górach wraz z Gminą Bystra – Sidzina

1.  Działania edukacyjno - profilaktyczne w Publicznym Przedszkolu w Bystrej Podhalańskiej:

 

a) Przedszkolna akcja „Bystrzańskie przedszkolaki na szlaku przygody” w ramach której zaplanowano:

 

• Spotkanie z ratownikiem GOPR 

 

 

• Lekcje poświęcone bezpiecznemu poruszaniu się w górach, w tym zajęcia "w terenie" przy pobliskim szlaku turystycznym 

Scenariusz spotkania z ratownikiem medycznym  

Temat zajęcia: „Zawód ratownik medyczny – kto to taki?” – poznanie pracy ratownika medycznego i wykonywanych przez niego czynności, narzędzia i charakterystyczny ubiór.

Cele ogólne:

  1. przedstawienie wizerunku ratownika medycznego; przybliżenie jego pracy,
  2. poznanie elementarnych zasad postępowania przy wypadkach,
  3. poznanie elementarnych zasad udzielania pierwszej pomocy,
  4. uświadamianie dzieciom konieczności przestrzegania zasad bezpieczeństwa w sytuacji zagrożenia,
  5.  uczestniczenie w rozmowach dotyczących bezpieczeństwa, wynikających z pokazów, ze spotkań,
  6.  uatrakcyjnianie zajęć i omawianej tematyki.

Cele operacyjne:

  1. rozpoznaje i nazywa elementy wyposażenia apteczki,
  2. informuje dorosłych o wypadkach,
  3. rozumie potrzebę udzielania pierwszej pomocy,
  4.  zna i stosuje podstawowe elementy udzielania pierwszej pomocy,
  5.  zna swoje imię i nazwisko oraz adres zamieszkania,
  6.  potrafi podać zwięzłą informację o zdarzeniu dorosłym i służbom ratowniczym,
  7.  wie, jak należy zachować się w sytuacjach zagrożenia,
  8.  orientuje się, do koga należy zwrócić się o pomoc w sytuacji niebezpiecznej,
  9.  zna numery alarmowe, w tym pogotowia ratunkowego,
  10.  aktywnie uczestniczy w spotkaniu z ratownikiem medycznym.

Metody pracy:

  1. rozmowa (słowna),
  2. pokaz (oglądowa),
  3. ćwiczenia praktyczne (czynna).

Formy pracy:

  1. indywidualna,
  2. zbiorowa.

Środki dydaktyczne:

  1. Ilustracje dotyczące numerów alarmowych oraz pojazdów uprzywilejowanych,
  2. Bandaż
  3. pomoce dostarczone przez służby ratownicze,

Przebieg

  1. Powitanie zaproszonych gości (ratownik medycznym)
  2. Rozmowa gości z dziećmi na temat „Czym się zajmuje pan ratownik medyczny?”, „Co należy robić w sytuacji zagrożenia lub gdy nastąpił wypadek?”:
    •rozmowa o tym co zrobić, gdy komuś dzieje się krzywda lub gdy jesteśmy świadkami wypadku ( w górach, nad wodą).
    • dzieci przypomniały sobie jakie są numery telefonów alarmowych, do koga można się z nich dodzwonić i w jaki sposób udzielać krótkiej, rzetelnej informacji na temat zdarzenia.
    •rozmowa o pracy ratownika medycznego (ratowanie ludzi, jeżdżenie do nagłych wypadków).
    •dyskusja – zadawanie pytań przez dzieci gościom.
  3. Ćwiczenia na  fantomie oraz ćwiczenia praktyczne w ogrodzie przedszkolnym pt. „Nagły wypadek! Co robimy?” (ćwiczenie zasad udzielania pierwszej pomocy oraz odpowiedniego ułożenia ciała, a także przedstawianie scenek – rozmów telefonicznych z policją, pogotowiem ratunkowym, strażą pożarną). 
  4. Prezentacja oraz ćwiczenie kolejnych etapów opatrywania ran
  5. Podsumowanie wiadomości dotyczącym udzielania pierwszej pomocy oraz
  6. Dzieci podziękowały gościom za wizytę. Od gości otrzymali tablicę z numerami alarmowymi. 
  7. Pożegnanie zaproszonych gości.

 

Scenariusz zajęć dla 4,5,6 latków napisany na potrzeby projektu „Bezpiecznie baw się nad wodą i wędruj po górach wraz z Gmina Bystra-Sidzina”

Temat: Bezpieczny przedszkolak na leśnej polanie.

Miejsce zajęć: Przedszkole Publiczne w Bystrej Podhalańskiej

Cele ogólne:

  1. wzbogacanie wiedzy  na temat lasu i jego mieszkańców
  2. poznanie zasad bezpiecznego poruszania się w terenie leśnym
  3. kształtowanie podstawowych zasad ochrony przyrody

Cele szczegółowe:

Dziecko:

  1. wie, kto to jest leśniczy i czym się zajmuje.
  2. wie, jak wygląda strój leśniczego.
  3. jest wrażliwy na piękno przyrody.
  4. potrafi wymienić zasady bezpieczeństwa obowiązujące w lesie.
  5. zna symbole i znaki znajdujące się w lesie.

Pomoce dydaktyczne: ilustracje ze zwierzętami żyjącymi w lesie, poroża leśnych zwierząt, kodeks leśny,  odgłosy lasu płyta CD, prezentacja multimedialna leśnych znaków, plansze edukacyjne „Las”.

Przebieg zajęć:

  1. Wprowadzenie zagadką: nauczyciel zadaje dzieciom zagadkę: Ma zielony mundur, dba o las i zwierzęta leśne?
  2. Pan Leśniczy. Powitanie zaproszonego gościa: pana leśniczego. Słuchanie informacji przekazanych przez  gościa na temat jego pracy, zwierząt i bezpieczeństwa w  lesie. Pan leśniczy opowiada dzieciom o swojej pracy w lesie, prezentuje strój i atrybuty, których używa w swojej pracy (lornetka, trąbka, kompas) Prezentuje przyniesione poroża leśnych zwierząt (sarna, jeleń, łoś,) Na planszach oraz tablicy multimedialnej wyświetlane są omawiane zwierzęta leśne min: (sarna, jeleń, łoś, dziki) .Następnie chętne dzieci zadają gościowi pytania dotyczące pracy w lesie.
  3. Zabawa ruchowa „w środku koła siedzi jeż” z udziałem pana leśniczego: „Jakie to zwierzę”. Dzieci siedzą w kręgu, wybrane dziecko naśladuje odgłosy dowolnego mieszkańca lasu. Zadaniem dzieci jest odgadnąć jakie to zwierze.
  4. Słuchanie bajki czytanej przez Pana leśniczego pt: „Zwierzaki z lasu” Wiesława Drabika. Rozmowa na temat treści opowiadania.
  5. „Burza Mózgów”- dzieci wraz z leśniczym tworzą  Kodeks Bezpiecznego  Zachowania w lesie. Wszystkie odpowiedzi Leśniczy spisuje na tablicy, następnie  na dużym formacie papieru zapisane zostają najważniejsze zasady z których powstaje Kodeks Bezpiecznego zachowania, który będzie wsiał na tablicy w sali.
  6. Relaksacja przy muzyce. Słuchanie odgłosów lasu z płyty CD
  7. Spacer do lasu. Leśniczy zaprasza dzieci na krótka wycieczkę do pobliskiego lasu. Dzieci zapoznają się wybranymi gatunkami drzew, obserwują leśne tablice i znaki zapoznają się z ich znaczeniem.
  8. „Buźka smutna i wesoła”- Podsumowanie zajęć. Quiz na temat wiadomości zdobytych podczas spotkania z Panem leśniczym. (zielona buźka dobre zachowanie w lesie, czerwona –czego robić w lesie nie wolno.)
  9. Pożegnanie gościa.

 

Scenariusz przestawienia  dla 6 latków napisany na potrzeby projektu „Bezpiecznie baw się nad wodą i wędruj po górach wraz z Gmina Bystra-Sidzina”

”Jak mały Jasio nauczył się chodzić po górach”

Cele:

- propagowanie bezpiecznych zasad zachowania się w górach,

- kształtowanie wiedzy dotyczącej bezpiecznej turystyki górskiej

- rozbudzanie zainteresowania pięknem polskich gór.

 

Rekwizyty: czapka maszynisty, okna pociągu wykonane z dużej tektury, płyta CD z piosenką „wakacyjny pociąg”, plecak, suchy prowiant, woda mineralna, termos z herbatą, tabliczka czekolady, kompas, mapa,  ciepła kurtka, buty do górskich wędrówek,

Powitanie

Narrator:  

Hej dzieci jeśli chcecie górskiej wędrówki poznać smak

Zapraszam do pociągu, patrzycie maszynista już daje znak.

Piosenka: „Wakacyjny pociąg”- dzieci wspólnie śpiewają piosenkę jadąc w pociągu, który prowadzi maszynista. Pociąg zatrzymuje się  na drugiej stacji . Stacja Góry.

Dziecko1 :

Co to za stacja, gdzie my dojechaliśmy?

Maszynista:

Druga stacja to Podhale, piękne górskie szczyty, a ze szczytów, jak wiadomo, widok znakomity.

Dziecko2.

O tak jakie piękne są te skały potoki i strumyki  

To do prawdy widok znakomity.  

Fajnie chodzi się po szlakach,

można wtedy wejść wysoko i na wszystko patrzeć z góry.

Jasio(smutny) :

 A ja nigdy nie byłem w górach to wszystko musi być wspaniałe. Chodźmy choćby zaraz.

Dziecko 3.

Zaraz,  zaraz nie tak prędko Jasiu.

Gdzie twój strój, gdzie plecak gdzie przygotowanie twoje.

Najpierw musisz  parę cennych zasad się nauczyć .

Bo pamiętaj czego mały Jasio się nie nauczy tego duży Jan nie będzie umiał.

Dziecko 4 

Kto wyposażenie odpowiednie ma ten o bezpieczeństwo swoje dba.

 Dla tych co wędrują w świat, powiemy teraz kilka rad,

 po pierwsze- ubierz wygodne obuwie ,

 to wygodą twoją poskutkuje.

Dziecko 5.  

Zabierz również do plecaka butelkę wody,

W ciepłe dni dla ochłody.

Lub na  chłodniejsze wyprawy

Termos pełen gorącej herbaty

Kanapki i tabliczka słodkiej czekolady

Każdemu turyście dodadzą energii na szczycie

Dziecko.6.

Kolego kochany i koleżanko miła

Mapa, kompas  też bardzo ważna rzecz

Trzeba je przy sobie zawsze mieć.

One  drogę nam pokażą,

wszystkie górskie szlaki wskażą.

Dziecko 8.

Mapę pogody sprawdź koniecznie

By dotrzeć na szczyt bezpiecznie

Tak by burza czy silna wichura

W górach nie zaskoczyła piechura.

Dlatego wyrusz w góry wczesnym rankiem

Dziecko 9.

 Zabierz tez ze sobą  telefon komórkowy

 A  w nim musi być obowiązkowo numer  alarmowy.

Wybierz  bez wahania  numer 112 jeśli taka będzie potrzeba.

Dziecko 10

I zasada także ważna: Nigdy nie idź w góry samotnie.

Gdy wypadek się przydarzy lub zabłądzisz w górach

Razem raźniej i bezpieczniej.

Towarzystwo w górach ważna sprawa

 Bezpieczeństwa to podstawa.

Dziecko 11.

Już od dziś planujemy nasza górską wyprawę

załatwimy zaraz każdą sprawę.

Widzisz Jasiu jaka to ważna wyprawa.

Dziecko 12:

Wie, już mały Jasiu, wie też duży Jan.

I przedszkola od dziś każdy wie.

Bezpieczeństw ważna sprawa

Bezpiecznych wędrówek po górach to podstawa.

Maszynista: Teraz dzieci kochane mogę zawieść was na każdą wyprawę.

Wszyscy razem:

Bystrzyńskie przedszkolaki na szlaku przygody

w Pieniny ruszamy i swoją górską przygodę bezpiecznie rozpoczynamy.

Maszynista:

Odjazd dzieciaki.

Zakończenie:

Spotkanie z Policjantem i Strażakami. Pogadanka na temat zasad bezpieczeństwa w górach  nad wodą.

SCENARIUSZ INSCENIZACJI „WYCIECZKA NAD RZECZKĘ”

 

Opracowała: mgr Małgorzata Wójcik – nauczyciel Przedszkola Publicznego w Bystrej Podhalańskiej

Cele ogólne:

  1. przybliżenie dzieciom zagrożeń związanych z zabawami nad rzeką
  2. uświadomienie niebezpieczeństw wynikających z obcowania z wodą w przypadku braku umiejętności pływania i przebywania nad rzeką bez opieki dorosłych
  3. zachęcanie do aktywnego spędzania wolnego czasu
  4. uświadomienie dzieciom konieczności słuchania przestróg swoich rodziców

 

Cele szczegółowe:

Dziecko:

  1. zna zagrożenia, wynikające z pobytu nad rzeką
  2. wymienia skutki niewłaściwego zachowania na rzeką
  3. wie, że nie należy przebywać nad wodą bez opieki dorosłych
  4. przebywa nad wodą tylko pod opieką dorosłych
  5. odpowiednio przygotowuje się do zabaw nad rzeką (odpowiedni strój, ochrona głowy, ochrona skóry itp. )

Scenografia : 

  1. elementy wiejskiego podwórka

Rekwizyty :

  1.  strój dla kury,  
  2. stroje dla kurczątek oraz pieska,
  3. materiał imitujący rzekę

Muzyka :

  1. piosenka „Ko, ko, ko” - Bajkowa Drużyna  
  2. melodia „Techno Chicken Song”,
  3. odgłosy przyrody – rzeka

 

PRZEBIEG INSCENIZACJI

(Kurczaki rozstawione na podwórku naśladują grzebanie, kurka biega i zbiera je do siebie. Kurczątka ruszają za nią. Towarzyszy temu piosenka „Ko, ko, ko” - Bajkowa Drużyna)

NARRATOR

Chodzi Kura po podwórku, wokół niej Kurczaki…

KURA

Pomysł przyszedł mi do głowy. Posłuchajcie jaki.

(Kurczęta zatrzymują się przy matce)

Posłuchajcie, moje kurki,

Posłuchajcie dzieci,

Pogoda się dziś nie zmieni,

Ładne słońce świeci.

Pomysł przyszedł mi do głowy.

KURCZĘTA

Czy to pomysł nowy?

KURA

Zamiast chodzić po podwórku

w ciasnocie i kurzu,

chodźmy razem na wycieczkę…

KURCZĘTA

Dokąd mamo?

KURA

Tam, nad rzeczkę.

(Wbiega pies)

Pies (mówi do kury)

Ja też chętnie pójdę z Wami.

Będę biegał z kurczętami.

KURA

To chodź z nami, przez podwórko, wprost do rzeki.

PIES

Hej, Kurczęta, szybciej nieco,

Bo czas szybko leci.

(Idą w kierunku rzeki w takt muzyki „Techno Chicken Song”)

NARRATOR

Zatrzymali się na brzegu,

Stoją na nim już w szeregu.

Patrzą, płyną rzeczne fale…

(Czworo dzieci porusza materiałem imitującym fale, w tle muzyka: odgłosy przyrody – rzeka)

KURCZĘTA

Mamo! Jak pójdziemy dalej?

PIES

Hej, Kurczęta, o co chodzi?

Skaczcie z brzegu wprost do wody!

KURCZĘTA (razem)

Ale z Ciebie szczeniak młody,
Kurczęta nie lubią wody.

PIES

Co z wycieczką dalszą będzie?

KURCZĘTA

Tyle wody jest tu wszędzie…

KURA

Cóż to dla Was taka rzeczka!

Jak wycieczka – to wycieczka.

Skaczcie w fale, nieboraki!

KURCZĘ 1

Ależ mamo, my nie kaczki

KURCZĘ 2

Nie umiemy pływać wcale!

KURA

Pies potrafi. Za nim, dalej.

KURCZĘ 3

My nie kaczki, lecz kurczęta.

KURCZĘ 4

Mama o tym nie pamięta?!

Sama mama nam mówiła,

By nie wchodzić nigdy w wodę…

KURCZĘ 1

Że musimy dbać o siebie,

O swe zdrowie i urodę.

KURCZĘ 2

Nie chce w wodzie się przeglądać.

Mokry kurczak źle wygląda…

PIES

O urodę cała sprawa?

KURCZĘ 3

Niebezpieczna to przeprawa…

Utopić się w rzece można.

KURCZĘ 1

Sytuacja dla nas groźna.

PIES

Lecz ja się za rzekę spieszę…

KURA

Za to ja się dziećmi cieszę.

Chciałam sprawdzić, dzieci drogie,

Czy was nauczyłam tego,

Że gdy kurczak wejdzie w wodę,

Nie wyniknie nic dobrego…

PIES

Mądre, Kuro, masz kurczęta.

KURA

Każde dobrze z nich pamięta

Oraz dobrze to rozumie,

Że do wody wchodzić może

Ten, kto pływać dobrze umie.

NARRATOR

Czy słyszycie? Pamiętajcie?

Więc powtórzcie tę naukę,

Bo z was każde też rozumie, że..

PIES

Do wody wchodzi ten…

DZIECI

Kto pływać dobrze umie!

(Dzieci podają sobie ręce i kłaniają się. Mikrofon przejmuje piesek, który mówi..)

PIESEK :  A TERAZ   RADY NIE OD PARADY!

( Występują dzieci, które poruszały materiałem imitującym rzekę )

Dziecko 1

Płynie w rzece woda

Chłodna, bystra, czysta

Tylko przy dorosłych

Z kąpieli korzystaj

Dziecko 2

Niebezpieczne są zawody

W skakaniu do zimnej wody

Więc gdy mocno słonce świeci

Nie skaczcie do wody dzieci

Dziecko 3

Aby ostre kamienie

Nie wyrządziły nikomu szkody

Załóż na nie buciki

Gdy wchodzisz do wody.

Dziecko 4

Nigdy nie skacz z pomostu

Na główkę do wody

Tam na ciebie się czają

Podwodne przeszkody

Dziecko 5

Nawet dla ochłody

Nie wchodź do rwącej wody

Nie wrzucaj do rzeki śmieci

Żeby bezpiecznie mogły się kąpać dzieci

Dziecko 6

Nawet małe dziecko wie,

Że podczas burzy

Nie wolno kąpać się!

Dziecko 7

Widzisz tonącego, wołaj dorosłego !

Kura

Głowa nie jest od parady

I służyć Ci musi dalej

Dbaj wiec o nią i osłaniaj

Kiedy słonce pali!

WSZYSCY

Dobrze nasza mądra kurko

A teraz już wracamy na podwórko.

(Dzieci zabierają materiał imitujący rzekę i w rytm muzyki schodzą ze sceny)

 

• Organizacja dwóch wycieczek dla przedszkolaków w góry: WYCIECZKA  DOLINA  CHOCHOŁOWSKA, PIENINY

 

                     

 

b) Przedszkolna akcja "Woda – bezpieczny raj dla dzieci"-  nauka pływania dla najmłodszych.

 

 

c) lekcje dotyczące bezpieczeństwa w terenie leśnym przeprowadzone przy udziale leśniczego 

 

d) lekcja udzielania pierwszej pomocy dla najmłodszych, przeprowadzone z udziałem wykwalifikowanych Strażaków OSP przy użyciu fantomu, zestawu do pozoracji ran wraz z nauką wzywania pomocy  

 

    

 

e) spotu edukacyjnego 

 

https://youtu.be/r88BSTWd6a

 

 planszy i folderów pn. "Kodeks Bezpieczeństwa w Górach i nad Wodą”