UNICEF

Nasze przedszkole aktywnie współpracuje z organizacją Unicef już od wielu lat. Projekty edukacyjne Unicefu skierowane są do szkół, przedszkoli, domów kultury i innych instytucji zajmujących się edukacją i wychowaniem dzieci. Akcje edukacyjne dotyczą tematyki praw dziecka, edukacji globalnej i międzykulturowej, bezpieczeństwa dzieci, a także kwestii środowiskowych.

Dzięki podjętym działaniom możemy być członkami Klubu Szkół Unicef, który jest dedykowany placówkom zainteresowanym długoterminową współpracą z Organizacją. Jest to inicjatywa, zrzeszająca szkoły, którym zależy na propagowaniu wśród swoich podopiecznych idei pomocy humanitarnej. Bycie członkiem Klubu ma na celu min.: edukowanie uczniów na temat sytuacji ich rówieśników z różnych części świata, kształtowanie świadomości społecznej i aktywnej postawy wobec problemów współczesnego świata, propagowanie idei tolerancji, promowanie idei pomocy humanitarnej. W ramach członkostwa w przedszkolu został załozony kącik Unicef, każdego roku są przeprowadzane działania i akcje skierowane do członków klubu. Dzięki regularnym działaniom nasza placówka otrzymywała dyplomy za zaangażowanie w działania Klubu Szkół Unicef. Dzięki podjętym działaniom placówka otrzymała także Certyfikat Społecznie Odpowiedzialnej Placówki w roku szkolnym 2018/2019.

Akcje podjęte w naszym przedszkolu:

Akcja „Wszystkie kolory  świata”. Nasze przedszkole brało udział w dwóch edycjach bardzo popularnej akcji „Wszystkie kolory  świata”. W roku szkolnym 2012/2013 uczestniczyliśmy w II edycji, a w roku szkolnym 2018/2019 w V edycji. W ramach akcji dzieci dowiedziały się, że nie wszystkie dzieci na świecie mogą być zaszczepione. Poznały sytuację innych dzieci poprzez pogadanki, filmiki i inne działania na zajęciach edukacyjnych. Chętne dzieci wraz z rodzicami uszyły laleczki reprezentujące wybrane kraje świata. Zostały także zorganizowane zbiórki dla potrzebujących dzieci, które zostały połączone z uroczystościami obchodzenia Dnia Babci i Dziadka w placówce. Wszystkie laleczki zostały sfotografowane, podpisane swoim imieniem, a w V edycji przedstawione na grupie przedszkolnej na Facebooku w celu zaproszenia i zachęcenia do przekazania darowizny na potrzebujące dzieci. Zebrane pieniążki zostały przekazane organizacji Unicef.

Akcja „MALI uczniowie idą do szkoły. W 2016r. w naszym przedszkolu była realizowana akcja programu UNICEF "MALI uczniowie idą do szkoły", która dotyczyła problemu z dostępem do edukacji dzieci w Afryce. Podczas prowadzonych zajęć dzieci poznawały sytuację dzieci z Mali oraz zostały zachęcone do pomocy dzieciom z Mali poprzez wykonanie swojej książeczki lub przyniesienie książek z domu na kiermasz książki. Na kiermasz zostali także zaproszeni dziadkowie przedszkolaków. Dla dzieci, które okazały pomocną dłoń otrzymały dyplomy. Pieniądze zebrane w ramach kiermaszu zostały przekazane organizacji Unicef.

Akcja „Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka”. W ramach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka 20. listopada 2019r. zorganizowano obchody  rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Dzieci ubrane tego dnia na niebiesko zapoznały się ze swoimi prawami podczas zajęć edukacyjnych. Stworzono wystawę prac dzieci z całego przedszkola oraz fotorelację dla rodziców. Obchody tego dnia dały dzieciom możliwość utrwalenia wiedzy na temat ich praw, ale także obowiązków, dały im także wiele radości i poczucie jedności poprzez podobny ubiór, wspólne zajęcia i zabawy.

Akcja „Szkoła z Prawami Dziecka”. W roku szkolnym 2018/2019 nasze przedszkole brało udział w IV edycji akcji „Szkoła z Prawami Dziecka”, w ramach której przeprowadzono zajęcia edukacyjne dotyczące praw dziecka. Jednym z punktów akcji był także wybór lokalnych szeryfów praw dziecka, którzy dbali o dobro dzieci w naszej miejscowości. Na specjalnej uroczystości zaproszeni szeryfowie otrzymali dyplomy i odznaki szeryfów praw dziecka. W ramach tej akcji koordynator działań w naszym przedszkolu pani Sylwia Tokarz brała udział w Ogólnopolskim Konkursie dla nauczycieli na najlepszy scenariusz o prawach dziecka, w którym otrzymała wyróżnienie.

Akcja „Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka”. W  roku szkolnym 2020/2021 przedszkolaki już kolejny rok z rzędu ubrani na niebiesko brały udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka, a zdobyte widomości na temat swoich praw utrwalały podczas wielu zajęć w ciągu roku. Ten dzień skupiony był wokół realizowanej przez UNICEF Polska akcji pomocowej na rzecz dzieci w Jemenie „Pomoc dla Jemenu” dzieki czemu nasze przedszkole włączyło się w tą pomoc i przekazało darowiznę.

DZIAŁANIA KLUBU W ROKU SZKOLNYM 2021/2022

DZIAŁANIA KLUBU W ROKU SZKOLNYM 2022/2023