OLIGOFRENOPEDAGOG

GŁÓWNE ZADANIA OLIGOFRENOPEDAGOGA I CELE NAUCZANIA (W ZALEŻNOŚCI OD STOPNIA NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI DZIECKA)

• Wyznaczenie możliwości rozwojowych, ustalenie celów i zadań wychowawczych.
  • Ukierunkowanie procesu rewalidacji w zależności od stopnia upośledzenia umysłowego dziecka.
  • Ustalenie możliwości rehabilitacji, środków kompensacyjnych oraz metod i form pracy dla dziecka z niepełnosprawnością intelektualną lub sprzężoną. Dobór odpowiedniej treści i środków dydaktyczno – wychowawczych.
  • Systematyczne planowanie zajęć edukacyjnych.
  • Wsparcie autonomii i niezależności jednostki.
  • Przygotowanie dziecka do roli ucznia.
  • Dążenie do osiągnięcia maksymalnego, wszechstronnego rozwoju podopiecznego.
  • Praktyczne przygotowanie do funkcjonowania jednostkowego (osobniczego) i społecznego. Respektowanie warunków i norm społecznych oraz możliwie, jak najwyższy stopień uczestnictwa w życiu społecznym (samodzielność, budowanie pozytywnej oceny siebie, czynny udział w kontaktach z grupą rówieśniczą, porozumiewanie się, użytkowanie dóbr społecznych i kulturowych, samodzielna organizacja czasu wolnego, mobilność).
  • Współpraca z rodzicami/opiekunami dzieci.