Przedszkole Publiczne w Bystrej Podhalańskiej

Terapia Si - informacje

Prowadzona przez nas terapia pozwala na poprawę funkcjonowania podstawowych systemów zmysłowych: dotykowego, wzrokowego, przedsionkowego i proprioceptywnego.

Terapia integracji sensorycznej to ukierunkowana zabawa, w trakcie której dziecko ma przekonanie, że tworzy zajęcia wspólnie z terapeutą. Terapeuta w trakcie zajęć stymuluje zmysły dziecka oraz usprawnia motorykę małą i dużą oraz koordynację wzrokowo-ruchową. Zadaniem terapii SI jest dostarczenie dziecku, podczas jego aktywności ruchowej, kontrolowanej ilości bodźców sensorycznych, wywołujących w konsekwencji poprawę integracji bodźców docierających do dziecka zarówno z otoczenia, jak i z jego ciała. Terapeuta stosując odpowiednie techniki eliminuje, wyhamowuje lub ogranicza niepożądane bodźce jak również dostarcza silnych bodźców.

Terapia integracji sensorycznej odbywa się w naszym przedszkolu w specjalnie do tego celu przystosowanej sali. Do terapii wykorzystywany jest specjalistyczny sprzęt taki jak: podwieszane platformy, huśtawki, hamaki, deskorolki, trampoliny, tunele, piłki gimnastyczne, równoważnie itp. materiały o różnej faktury do stymulacji dotykowej,  wzrokowej, węchowej itp.

 Terapię SI zaleca się dzieciom z zaburzeniami sensorycznymi, które mogą mieć problemy i zaburzenia w wielu aspektach min: wykazują nadwrażliwość na dotyk, nie chcą ubierać ubrań z metkami, nie lubią bawić się w piasku,  ciągle się potykają, przewracają, robią rzeczy, które uznaje się za przejaw agresji, mają wybiórczość pokarmową, są ciągle pobudzone i zdenerwowane, mają problemy z rysowaniem, często przybierają negatywną postawę, maja problemy z napięciem mięśniowym, boją się głośnych dźwięków lub wręcz odwrotnie szukają bodźców słuchowych w postaci głośnej muzyki, mogą być bardzo ostrożne, wielu rzeczy się boją, oraz wiele innych.

  
Warto podkreślić, iż zajęcia integracji sensorycznej nie zastępują edukacji, lecz ją wspomagają bądź przygotowują dzieci do procesu uczenia się i adaptacji w grupie.