Zakodowany czytelnik

Innowacja „„Zakodowany czytelnik”” jest odpowiedzią na aktualne potrzeby dzieci, wymogi edukacyjne zawarte w podstawie programowej wychowania przedszkolnego, kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w 2022 - 2023 roku ze szczególnym uwzględnieniem pierwszego (wychowanie zmierzające do osiągnięcia ludzkiej dojrzałości poprzez kształtowanie postaw ukierunkowanych na prawdę, dobro i piękno, uzdalniających do odpowiedzialnych decyzji) i siódmego (wsparcie edukacji informatycznej i medialnej, w szczególności kształtowanie krytycznego podejścia do treści publikowanych w Internecie i mediach społecznościowych) oraz zmieniający się w bardzo szybkim tempie świat. Stworzenie innowacji inspirowane jest udziałem w Ogólnopolskim Programie Uczymy Dzieci Programować, pracą w oparciu o „Kodowanie na dywanie” oraz metodologią STEAM.

Głównym celem wprowadzanej innowacji jest rozwijanie u wychowanków uniwersalnych kompetencji, takich jak: logiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów, czy umiejętność pracy zespołowej w sposób najbardziej przyjazny dzieciom: w zabawie, w ruchu, poprzez doświadczanie i eksperymentowanie. Kompetencje te rozwijane są w połączeniu z pracą w oparciu o literaturę kierowaną do najmłodszych czytelników i poruszającą zagadnienia bliskie dzieciom.

Podstaw programowania dzieci  uczą się w połączeniu  z poznawaniem różnych książek, opowiadań, historii, a także w połączeniu z muzyką, plastyką i zajęciami teatralnymi.

Podczas wprowadzania innowacji uczestnicy zajęć pracują z wykorzystaniem maty do kodowania, odchodząc od typowej pracy stolikowej i „papierowej edukacji”. Innowacja to łamanie sztywnych schematów myślenia, wychodzenie poza utarte ramy i strefę komfortu, tym bardziej taki sposób nauczania ma duży potencjał dydaktyczny.

Termin realizacji innowacji: 01.10.2022r. - 01.06.2023r.